Uzmaniet, saudzējiet un mīliet savas krūtis!
03.10.2024
Krūts vēža apzināšanās mēnesis ir starptautiska veselības kampaņa, kas notiek katru gadu oktobrī, un tās mērķis ir izglītot sabiedrību par krūts vēža riska faktoriem, veicināt skrīningu un profilaksi, kā arī paust atbalstu vairāk nekā 2,3 miljoniem sieviešu visā pasaulē, kurām katru gadu tiek diagnosticēts krūts vēzis. Arī Latvijā krūts vēzis ir biežākais ļaundabīgais audzējs sievietēm un katru gadu ar to saslimst apmēram 1000 sieviešu.
Kas ir krūts vēzis?
Krūts vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kas attīstās krūts audos. Vēzis sākas, kad piena dziedzera šūnas dažādu iemeslu dēļ sāk strauji un nepareizi dalīties, ieaugot blakus audos un izplatoties pa ķermeni.
Krūts vēzis ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis sievietēm 35 - 64 gadu vecumā. Šobrīd aptuveni trešdaļa ļaundabīgo krūts audzēju tiek konstatēti novēloti (slimības III – IV stadijā).
Novēlota diagnostika samazina iespējas efektīvi ārstēt audzēju. Savlaicīgi atklājot krūts vēzi, regulāri dodoties pie ārsta, veicot izmeklējumus, iespējama efektīva tā ārstēšana un izveseļošanās.
Krūts vēža attīstību ietekmē gan bioloģiskie faktori, kurus mēs nevaram ietekmēt, gan ar dzīvesveidu un veselības paradumiem saistītie faktori, kurus mēs varam ietekmēt, tādējādi mazinot krūts vēža attīstības risku.
- Dzimums - sievietēm krūts vēzi atklāj 100 reizes biežāk nekā vīriešiem;
- Vecums - sievietei kļūstot vecākai, krūts vēža attīstības risks palielinās (visbiežāk pēc 50 gadu vecuma);
- Krūts vēža gadījumi ģimenē - krūts vēža attīstības risks ir ievērojami augstāks, ja ar to ir slimojušas tuvas radinieces (mamma, māsa, meita u.c.);
- Reproduktīvā sistēma - nedaudz lielāks risks ir novērots sievietēm, kurām menstruācijas ir sākušās līdz 12 gadu vecumam, bet menopauze iestājusies pēc 55 gadu vecuma.
- Sievietēm, kurām nav iestājusies grūtniecība līdz 30 gadu vecumam vai grūtniecība nav bijusi visas dzīves laikā, pastāv paaugstināts risks saslimt ar krūts vēzi;
- Pārmērīga alkohola lietošana palielina risku saslimt ar krūts vēzi;
- Smēķēšana ne tikai izraisa plaušu vēzi, bet arī citus vēža veidus – jo ilgāk sieviete smēķē, jo lielāks risks saslimt ar krūts vēzi;
- Liekais svars un aptaukošanās palielina risku saslimt ar krūts vēzi, jo īpaši pēc menopauzes iestāšanās.
Krūtis ir svarīga sievietes ķermeņa daļa. Tāpat kā mēs pievēršam uzmanību sejai, acīm, lūpām un matiem, lai justos labi un izskatītos pievilcīgas, arī krūtīm nepieciešama pienācīga uzmanība. Rūpēties par krūšu veselību ir būtiski ne tikai oktobrī, bet visa gada garumā. Ikvienai sievietei būtu jāizveido ieradums ik mēnesi pāšpārbaudīt savas krūtis, kā arī jāveic regulāras profilaktiskās pārbaudes pie veselības aprūpes sniedzēja.
Lai neapjuktu, kad un kādas pārbaudes jāveic, piedāvājam krūšu pārbaužu špikeri:
Līdz 40 gadu vecumam:
- krūšu pašpārbaude 1 x mēnesī;
- krūšu pārbaude ikgadējā vizītē pie ginekologa;
- krūšu ultrasonogrāfija reizi gadā;
- mamogrāfija vai magnētiskā rezonanse – vienīgi ģenētiski pārmantota vēža riska gadījumos, ja ir noteiktas gēnu mutācijas.
No 40 līdz 49 gadu vecumam:
- krūšu pašpārbaude 1 x mēnesī;
- krūšu pārbaude ikgadējā vizītē pie ginekologa;
- mamogrāfija reizi 2–3 gados;
- ultrasonogrāfija reizi gadā.
Pēc 50 gadu vecuma:
- krūšu pašpārbaude 1 x mēnesī;
- krūšu pārbaude ikgadējā vizītē pie ginekologa;
- mamogrāfija reizi divos gados.
Kad noteikti jāvēršas pie ārsta?
- veidojumu krūtī;
- krūtsgala izmaiņas – ja tas kļuvis ievilkts vai mainījis savu formu;
- izsitumi – krūtsgalā vai ap to;
- asiņaini izdalījumi – no viena vai abiem krūtsgaliem;
- krūts ādas ievilkumi vai iedobumi.
Ja Jums ir kaut viena no šim pazīmēm, nekavējoties jādodas pie ginekologa, ģimenes ārsta, krūts ķirurga vai onkologa
Krūšu pašpārbaude
Veicot krūšu pašpārbaudi 1x mēnesī, Jūs iepazīstiet savas krūtis, kas var palīdzēt savlaicīgi konstatēt izmaiņas tajās, turklāt tā vienlaikus ir kā masāža, kas veicina asinsriti krūtīs. Ikvienai sievietei pašpārbaude būtu jāievieš kā rituāls.
Lai uzzinātu, kā pareizi veikt krūšu pašpārbaudi, aicinām iepazīties ar SPKC sagatavoto videomateriālu: https://www.youtube.com/watch?v=2s-qapkgJdo
Neatlieciet rūpes par savu krūšu veselību! Veselība ir visvērtīgākais, kas mums ir, un tikai 10 minūtes mēnesī var būt izšķirošas, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā vai uzsāktu laicīgu ārstēšanu. Latgales medicīnas centrs ir Jums blakus ik uz soļa, gan konsultējot un izmeklējot, gan ārstējot. Mēs esam šeit, lai atbalstītu un palīdzētu.
Mūsu misija ir Jūsu veselība un labsajūta!
Izmantotās informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrs https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/data_content/173417_kruts_vezis_print1.pdf