Ādas veidojumu diagnostika
Optiskā un digitālā dermatoskopija
Dzimumzīmju un citu ādas veidojumu pārbaude un piemērotākā likvidēšanas veida izvēleAttēlu diagnostika (USG, doplerogrāfija u.c.)
Asinsvadu doplerogrāfija
Ar doplerogrāfijas metodi veic šādus izmeklējumus:
- galvas smadzeņu (transkraniālo), kakla asinsvadu (brahiocefālo) ekstra un intrakraniālo izmeklēšanu;
- roku un kāju artēriju un vēnu izmeklēšanu;
- vēdera aortas, lielās dobās vēnas un tās zaru izmeklēšanu;
- iedzimtas asinsvadu patoloģijas noteikšanu.
Ultrasonogrāfiskie izmeklējumi grūtniecības laikā (augļa ultrasonogrāfija)
Ultrasonogrāfija topošai māmiņai un mazulim ir nekaitīga metode. Bērns netiek pakļauts stresam izmeklējuma laikā. Līdz šim nav saņemti nekādi US kaitīgo seku apstiprinājumi pacientiem vai speciālistiem, kas veic šo izmeklējumu ikdienā. Esošie dati rāda, ka US prātīgas izmantošanas priekšrocību ir krietni vairāk nekā iespējamo blakusefektu, ja tādi vispār ir. US drīkst veikt neierobežotā skaitā, taču ir ļoti skaidri jāapzinās katra izmeklējuma mērķi, US izmeklēšanai jābūt stingrām medicīniskām indikācijām. Grūtniecības laikā sievietes nereti izjūt bailes un bažas par topoša bērna veselību, pārdzīvo, vai auglis pilnvērtīgi attīstās. Lai pārliecinātos, ka ar mazuli viss ir kārtībā, var veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu.Ehokardiogrāfija
Ehokardiogrāfija ir sirds izmeklējums ar ultraskaņu. Šis izmeklējums ļauj noteikt sirds anatomisko struktūru, kambaru un priekškambaru izmērus, to saraušanās spēju, sirds sieniņu biezumu, rētu vai trombu esamību pēc sirds miokarda infarkta, izvērtēt sirds vārstuļu stāvokli un to funkciju, kā arī sirds muskuļa funkcionālo stāvokli. Ar ehokardiogrāfijas izmeklēšanas metodi var diagnosticēt sirds mazspējas pakāpi, novērtēt sirds vārstuļu stāvokli, lai diagnosticētu iedzimtas un iegūtas sirdskaites, noteikt sirds sistolisko un diastolisko funkciju, kā arī atklāt paaugstinātā asinsspiediena cēloni un izslēgt kardiomiopātijas iespējamību pēc pārslimotas vīrusa infekcijas. Metode ir neinvazīva un pilnīgi nekaitīga pacientam.
Ehokardiogrāfijas izmeklējumu nepieciešams veikt šādos gadījumos:
- izmainīti sirds toņi vai izklausīts troksnis sirdī;
- nepieciešams izvērtēt sirds funkciju rādītājus pēc miokardīta, endokardīta vai citām sirds saslimšanām;
- lietoti ķīmijterapijas medikamenti vai citi medikamenti, kas ietekmē sirds funkciju;
- sāpes sirdī, aizdusa, samazināta fiziskas slodzes izturība;
- paaugstināts asinsspiediens;
- iedzimtas sirdskaites (sirds slimības ģimenē, pēkšņas nāves gadījumi ģimenē u.c.);
- ģībšana;
- Kawasaki slimība;
- aritmija;
- aizdomas par sirdskaiti;
- izmaiņas elektrokardiogrammā;
- slikta ģimenes anamnēze.
Būtiski, ka Latgales medicīnas centrā mūsdienīga aparatūra ir aprīkota ar speciālo programmu, kas ļauj padziļināti izvērtēt sirds muskuļa funkciju. Padziļināta sirds muskuļa izvērtēšana ir nepieciešama pacientiem ar arteriālo hipertensiju, cukura diabētu, pirms un pēc ķīmijterapijas, ar neskaidras izcelsmes elpas trūkumu, sirds ritma traucējumiem.
Ginekoloģiskā USG (transvaginālā vai abdominālā)
Ar šī izmeklējuma palīdzību ārsts var noteikt dzemdes dobuma, dzemdes sieniņu, olvadu, olnīcu, urīnpūšļa, dzemdes kakla, maksts veselības stāvokli un diagnosticēt iedzimtas vai iegūtas pataloģijas un izmaiņas. Ginekoloģisko USG veic arī gadījumos, kad ir neizskaidrojama asiņošana no maksts, sāpes mazajā iegurnī, neauglība, pārbaudot vai ir cistas un citas izmaiņas, pārbaudot spirāles pareizu ievietošanu.
Ar ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas izmeklējumu var diagnosticēt tādas saslimšanas, kā:
Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija var tikt veikta divos veidos:
1. Transvaginālā ginekoloģiskā USG – izmeklējuma laikā makstī tiek ievietota zonde. Metode tiek izmantota, lai noteiktu ginekoloģiskās saslimšanas un monitorētu grūtniecību otrajā un trešajā trimestrī.
2. Abdominālā ginekoloģiskā USG – izmeklējums tiek veikts caur vēdera priekšējo sienu. Arī šī metode tiek veikta, lai noteiktu ginekoloģiskās saslimšanas un monitorētu grūtniecību pirmajā trimestrī.
Ar ultraskaņas metodi iespējams novērtēt locītavu un virspusējo mīksto audu stāvokli.
Kā sagatavoties izmeklējumam?
Apmēram 4 stundas pirms izmeklējuma vēlams ar klizmas palīdzību iztīrīt taisno zarnu.
Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfijas galvenais mērķis ir:
Ultraskaņas izmeklēšana ir ieteicama arī:
USG kā primāro krūts dziedzeru izmeklēšanas metodi rekomendē:
Svarīgi! Sievietēm no 40 g.v. līdz 50 g.v. vēlams, bet sievietēm pēc 50 g.v. obligāti ir jāpaņem līdzi mamogrāfijas izmeklējuma rezultāti.
Galvenās krūšu dziedzeru ultrasonogrāfijas priekšrocības:
Ar USG izmeklē:
Kad ārsts nozīmē vēdera dobuma USG izmeklējumu?
Kā sagatavoties vēdera dobuma USG izmeklējumam?
Vairogdziedzera ultrasonogrāfija (USG) ir nesāpīgs, ļoti informatīvs un ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē vairogdziedzera izmēru, tilpumu, formas, tā struktūru un apasiņošanu.
Kad ārsts nozīmē USG izmeklējumu vairogdziedzerim?
Veicot vairogdziedzera USG izmeklējumu, iespējams diagnosticēt:
Svarīgi! Mezglu veidošanās vairogdziedzerī ir viena no biežāk sastopamajām vairogdziedzera slimībām. Lai pārliecinātos, vai mezglus nav skārušas ļaundabīgas pārmaiņas, ir jāveic vairogdziedzera punkcijas biopsija.
Laicīgi atklāta un ārstēta saslimšana dod labus rezultātus, taču nepievēršot tam uzmanību var novest pie dzīvībai bīstamām komplikācijām. Lai novērstu šos apstākļus pie pirmajām palielinātu limfmezglu pazīmēm jādodas pie speciālista veikt kakla mīksto audu ultrasonogrāfiju.
Kakla mīksto audu un siekalu dziedzeru ultrasonogrāfija ir pirmās izvēles izmeklējums, kad ir aizdomas par parotītu – pieauss siekalu dziedzeru palielinājumu. Arī pie aizdomām par ļaundabīgu siekalu dziedzeru audzēju. Ultrasonogrāfisks izmeklējums kā pirmā izvēle ir daudzos gadījumos, jo tā ir salīdzinoši lēta, neizstaro jonizējošu starojumu un ir augstas izšķirtspējas izmeklējums reālajā laikā.
Kā sagatavoties vēdera dobuma USG izmeklējumam?
Lai iegūtu maksimāli labu rezultātu, izmeklējumam nepieciešams sagatavoties laikus:
Ultrasonogrāfijas izmeklēšanai ir piemēroti jebkuras lokalizācijas veidojumi un struktūras zemādā – gan uz ķermeņa, gan ekstremitātēm, arī uz sejas un galvas.
Latgales medicīnas centrs piedāvā izmeklēt olvadu caurlaidību, veicot histerosalpingogrāfiju. Tas varētu būt pirmais solis, ko vajadzētu spert, lai pārliecinātos, vai sēklai ir atvērts ceļš uz auglīgu augsni. Histerosalpingogrāfija ir diagnostikas metode, ko izpilda ginekologs, ievadot dzemdē NaCl un veicot ultrasonogrāfiju. Bez NaCl, tajā izmanto vienreiz lietojamu katetru un sterilius instrumentus, turklāt sieviete pati monitorā var sekot līdzi NaCl plūsmai. Izmeklējums ir vienkāršs, precīzs un efektīvs, jo NaCl tiek ievadīts ar spiedienu, tādējādi likvidējot sīkus saaugumus.
Olvadu caurlaidības traucējumus var izraisīt pārslimota gonoreja, hlamīdiju vai kādas citas infekcijas, ko paciente izslimojusi bez pazīmēm.
Lai veiktu izmeklējumu, nepieciešams ginekologa norīkojums un jāveic bakteoroloģiskie uzsējumi, lai nebūtu infekcijas.
Ja ultrasonogrāfija nepieciešama mazajam pacientam, to veiks ārsti, kuri specializējušies bērnu ultrasonogrāfiskajos izmeklējumos.
Latgales medicīnas centra bērniem (no 5 g.v.) piedāvā veikt:
Vairogdziedzera punkcijas biopsiju veic ārsts procedūru kabinetā. Procedūras laikā pacients atrodas guļus stāvoklī uz muguras. Lai mazinātu diskomforta sajūtu, tiek veikta lokāla atsāpināšana, injicējot ādā, zemādā lidokaīnu. Pēc tam ārsts veic dūrienu ar tievu adatu vairogdziedzera mezglā, kontrolējot to ar ultraskaņas palīdzību. Ar šļirces palīdzību adatā tiek aspirētas šūnas, kas tiek nosūtītas uz laboratoriju. Vienā reizē tiek veikti vairāki dūrieni, lai iegūtu šūnas no dažādām mezgla vietām. Pēc punkcijas dūrienu vietai uzlīmē sterilu plāksteri.
Izmeklējuma rezultāti tiek saņemti aptuveni 5-10 darba dienu laikā. Ar rezultātiem tālāk jādodas pie ārsta, kas nosūtījis uz procedūru.
Atkarībā no mezgla īpatnībām un tā lieluma precīzai diagnozes noteikšanai dažkārt var būt nepietiekošs materiāla daudzums, tad punkcijas biopsiju atkārto vēlreiz.
Ja ultrasonogrāfija nepieciešama mazajam pacientam, to veiks ārsti, kuri specializējušies bērnu ultrasonogrāfiskajos izmeklējumos. Latgales medicīnas centra bērniem (no 5 g.v.) piedāvā veikt:
Slēdziena saņemšanas laiks:
Elektrokardiogrammas pieraksts 24, 48, 72 stundu garumā. Uz pacienta krūšu kurvja tiek izvietoti vienreizlietojamie elektrodi. Pie tiem pievieno iekārtu. Izmeklējums notiek ambulatori, pacients turpina ierasto dzīves ritmu, nemainot slodzi. Pēc 24, 48 vai 72 stundām (atkārībā no āsrta nozīmējuma) ierīce tiek noņemta. Holtera metodes lietošana ļauj informatīvi augstvērtīgi novērtēt pacienta sirds darbību ikdienas apstākļos.
Plakanā pēda ir viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām. Ja cilvēkam ir plakanā pēda – tā tiek neadekvāti noslogota, un pēdas refleksu punkti dod nepareizu informāciju, kas var ietekmēt dažādas organisma funkcijas:
Ar ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas izmeklējumu var diagnosticēt tādas saslimšanas, kā:
- reproduktīvo orgānu vēzi;
- cistas;
- dzemdes miomas;
- iegurņa iekaisuma slimības;
- ārpusdzemdes grūtniecību.
Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija var tikt veikta divos veidos:
1. Transvaginālā ginekoloģiskā USG – izmeklējuma laikā makstī tiek ievietota zonde. Metode tiek izmantota, lai noteiktu ginekoloģiskās saslimšanas un monitorētu grūtniecību otrajā un trešajā trimestrī.
2. Abdominālā ginekoloģiskā USG – izmeklējums tiek veikts caur vēdera priekšējo sienu. Arī šī metode tiek veikta, lai noteiktu ginekoloģiskās saslimšanas un monitorētu grūtniecību pirmajā trimestrī.
Locītavu, saistaudu, muskuļu, cīpslu USG
Locītavu USG izmeklējumu lieto:- lai novērtētu šķidruma daudzumu locītavās, locītavas somiņās;
- muskuļu un mīksto audu traumu gadījumā – lai novērtētu muskuļu, cīpslu, saišu plīsumus, hematomas (asinsizplūdumus) audos;
- lai novērtēu locītavu un cīpslu iekaisumu;
- lai daļēji novērtētu iespējamo skrimšļu, meniska stāvokli;
- lai novērtētu virspusējus mīksto audu veidojumus (t.sk. labdabīgus u.c. audzējus).
Ar ultraskaņas metodi iespējams novērtēt locītavu un virspusējo mīksto audu stāvokli.
Transrektāla prostatas USG
Tas ir speciāls ultrasonogrāfijas veids, kurā prostatu apskata caur taisno zarnu. Šī pieeja ir vislabākā, jo prostata atrodas tieši blakus taisnajai zarnai. Lai izdarītu šo izmeklējumu, apmēram pirksta resnuma speciālu zondi ievada taisnajā zarnā nedaudz virs slēdzējmuskuļa. Jums vajadzēs apgulties uz kušetes uz kreisajiem sāniem un saliekt ceļus. Tad ārsts uzmanīgi ievadīs detektoru taisnajā zarnā, apskatīs prostatu un izdarīs dažus mērījumus. Kā sagatavoties izmeklējumam?
Apmēram 4 stundas pirms izmeklējuma vēlams ar klizmas palīdzību iztīrīt taisno zarnu.
Krūšu dziedzeru USG
Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfija (USG) ir viena no virspusēji novietoto audu izmeklēšanas veidiem. Ultraskaņa bieži vien ir nepieciešama, lai papildinātu mammogrāfiju. Krūšu dziedzeru pamata izmeklējuma metodes ir ultrasonogrāfija un mamogrāfija. Katra no šīm metodēm sniedz sava veida informāciju par krūšu dziedzeriem, bet kombinējot abu metožu izmeklējumus – tie viens otru papildina, tādejādi iegūstot optimālāko informāciju par krūts dziedzeriem. Krūšu dziedzeru ultrasonogrāfijas galvenais mērķis ir:
- atšķirt blīvu veidojumu no dobumu vai šķidrumu saturoša veidojumu;
- blīvu dziedzeru gadījumā, ja neskaidra palpatora atrade;
- apstiprināt un rūpīgāk izmeklēt bojājumu, kuru mammogrāfiski redz tikai vienā projekcijā;
- asistējot diagnostiskām manipulācijām, tādām kā aspirācijas biopsijas;
- pēcoperācijas periodā līdz 6 mēnešiem, kā arī pēc krūšu palielināšanas un implantu ievietošanas operācijām, īpaši to bojājuma gadījumos.
Ultraskaņas izmeklēšana ir ieteicama arī:
- jaunām sievietēm;
- grūtniecēm;
- sievietēm bērna barošanas (laktācijas) periodā;
- vīriešiem.
USG kā primāro krūts dziedzeru izmeklēšanas metodi rekomendē:
- jaunām un nedzemdējošām sievietēm līdz 30 g.v.
- sievietēm līdz 30 g.v. ar mazām krūtīm
- grūtniecēm
- sievietēm ar krūšu implantiem
Svarīgi! Sievietēm no 40 g.v. līdz 50 g.v. vēlams, bet sievietēm pēc 50 g.v. obligāti ir jāpaņem līdzi mamogrāfijas izmeklējuma rezultāti.
Galvenās krūšu dziedzeru ultrasonogrāfijas priekšrocības:
- izmeklējumam ar ultrasonogrāfijas metodi nav starojums;
- šī procedūra nav pacientam nepatīkama;
- izmeklējums ar ultrasonogrāfijas metodi ir viegli veicams un viegli aprakstāma ir veidojuma atrašanās vieta;
- krūtis ir samērā labi pārredzamas un izmeklējamas visā apjomā;
- jau sākotnējā stadijā var atklāt aizdomīgus veidojumus;
- izmeklēšana ir viegli atkārtojama.
Vēdera dobuma orgānu USG
Vēdera dobuma ultrasonogrāfija (USG) ir nesāpīgs, ļoti informatīvs un ātri veicams ultraskaņas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē vēdera dobuma orgānu un mīksto audu struktūru.Ar USG izmeklē:
- aknas,
- žultspūsli un žults ceļus,
- nieres,
- aizkuņģa dziedzeri,
- liesu,
- urīnpūsli.
Kad ārsts nozīmē vēdera dobuma USG izmeklējumu?
- Ja ir sāpes vēdera dobumā vai mugurā, neskaidra iemesla drudzis, gremošanas traucējumi.
- Ja ir hroniskas slimības, to veic ne retāk kā reizi gadā, vadoties pēc ārstējoša ārsta rekomendācijām.
- Profilaktiskos nolūkos – reizi gadā.
Kā sagatavoties vēdera dobuma USG izmeklējumam?
- Lai iegūtu maksimāli labu rezultātu, izmeklējumam nepieciešams sagatavoties laikus:
- 2 - 3 dienas pirms izmeklējuma ieteicams atteikties no svaigu dārzeņu, augļu un svaigi spiestu sulu lietošanas uzturā.
- Uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā.
- Pirms izmeklējuma nedrīkst ēst vismaz 5–6 stundas.
- Pirms izmeklējuma drīkst dzert tikai ūdeni.
- Pirms izmeklējuma drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, tabletēm uzdzerot ūdeni.
- Ja paredzēta USG urīnceļiem, urīnpūslim, prostatai – uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu urīnpūsli.
- Ja paredzēta urīnpūšļa USG, 1 stundu pirms izmeklējuma ieteicams izdzert apmēram 1l šķidruma un censties līdz izmeklējumam urīnpūsli neiztukšot.
Vairogdziedzera USG
Vairogdziedzeris ir viens no iekšējās sekrēcijas dziedzeriem. Tas atrodas kakla priekšējā daļā, parasti tā formu salīdzina ar taureni. Vairogdziedzeris regulē vielmaiņas norises, ražo hormonus utt. Vairogdziedzera slimību diagnostiku parasti sāk ar asinsanalīzēm, kas atklāj vairogdziedzera funkcionālo stāvokli, un USG, kas ļauj novērtēt, vai nav strukturālu pārmaiņu. Vairogdziedzera izmaiņas un funkciju traucējumi mēdz izraisīt virkni veselības problēmu. Izplatītākās ir vielmaiņas traucējumi, palielināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi, vērojams svara pieaugums/zudums, menstruālā cikla traucējumi u.c.Vairogdziedzera ultrasonogrāfija (USG) ir nesāpīgs, ļoti informatīvs un ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē vairogdziedzera izmēru, tilpumu, formas, tā struktūru un apasiņošanu.
Kad ārsts nozīmē USG izmeklējumu vairogdziedzerim?
- ja pacientam ir vizuāli ir redzams vai taustot jūtami palielināts vairogdziedzeris;
- ja taustot vairogdziedzeri ir jūtami mezgli;
- ja ir sūdzības par spiedošu, nepatīkamu sajūtu vai sāpēm kaklā;
- ja ir izmaiņas vairogdziedzera laboratorisko izmeklējumu rezultātos;
- ja ir hroniskas slimības, to veic ne retāk kā reizi gadā, vadoties pēc ārstējošā ārsta rekomendācijām;
- to iesaka kā skrīninga metodi arī tiem pacientiem, kuriem nav nekādu specifisku sūdzību un/vai pēkšņu izmaiņu vairogdziedzera laboratoriskajos izmeklējumos, jo arī šādos gadījumos, veicot USG, mēdz atklāt vairogdziedzera mezglus
Veicot vairogdziedzera USG izmeklējumu, iespējams diagnosticēt:
- vairogdziedzera palielinājumu,
- vairogdziedzera mezglus,
- hronisku vai akūtu iekaisumu,
- dažādus veidojumus.
Svarīgi! Mezglu veidošanās vairogdziedzerī ir viena no biežāk sastopamajām vairogdziedzera slimībām. Lai pārliecinātos, vai mezglus nav skārušas ļaundabīgas pārmaiņas, ir jāveic vairogdziedzera punkcijas biopsija.
Limfmezglu un siekalu dziedzeru USG
Kakla mīksto audu un siekalu dziedzeru USG izmeklējuma laikā tiek pētīti kakla limfmezgli, zemžokļa, zemmēles un aizauss siekalu dziedzeri un citas virspusēji lokalizētas mīksto audu struktūras.Laicīgi atklāta un ārstēta saslimšana dod labus rezultātus, taču nepievēršot tam uzmanību var novest pie dzīvībai bīstamām komplikācijām. Lai novērstu šos apstākļus pie pirmajām palielinātu limfmezglu pazīmēm jādodas pie speciālista veikt kakla mīksto audu ultrasonogrāfiju.
Kakla mīksto audu un siekalu dziedzeru ultrasonogrāfija ir pirmās izvēles izmeklējums, kad ir aizdomas par parotītu – pieauss siekalu dziedzeru palielinājumu. Arī pie aizdomām par ļaundabīgu siekalu dziedzeru audzēju. Ultrasonogrāfisks izmeklējums kā pirmā izvēle ir daudzos gadījumos, jo tā ir salīdzinoši lēta, neizstaro jonizējošu starojumu un ir augstas izšķirtspējas izmeklējums reālajā laikā.
Urīntrakta un prostatas USG
Veicot urīntrakta un prostatas ultrasonogrāfiju var diagnosticēt nierakmeņus, atklāt iegūtas patoloģijas un iedzimtas anomālijas, noteikt orgānu formas, struktūras vai funkciju izmaiņas, atklāt akūtus un hroniskus iekaisumus, atklāt un/vai kontrolēt labdabīgus vai ļaundabīgus veidojumus.Kā sagatavoties vēdera dobuma USG izmeklējumam?
Lai iegūtu maksimāli labu rezultātu, izmeklējumam nepieciešams sagatavoties laikus:
- Pirms izmeklējuma drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, tabletēm uzdzerot ūdeni.
- Uz izmeklējumu jāierodas ar pilnu urīnpūsli.
- 1 stundu pirms izmeklējuma ieteicams izdzert apmēram 1l šķidruma un censties līdz izmeklējumam urīnpūsli neiztukšot.
Mīksto audu un limfmezglu USG
Ultrasonogrāfija ir ātra, nekaitīga un nesāpīga, diagnostiski informatīva izmeklēšanas metode, kura var sniegt informāciju par mīksto audu un limfmezglu stāvokli.Ultrasonogrāfijas izmeklēšanai ir piemēroti jebkuras lokalizācijas veidojumi un struktūras zemādā – gan uz ķermeņa, gan ekstremitātēm, arī uz sejas un galvas.
Olvadu caurlaidības ultrasonogrāfijas izmeklējums ar NaCl (Histerosalpingogrāfija ar NaCl)
Latgales medicīnas centrs piedāvā izmeklēt olvadu caurlaidību, veicot histerosalpingogrāfiju. Tas varētu būt pirmais solis, ko vajadzētu spert, lai pārliecinātos, vai sēklai ir atvērts ceļš uz auglīgu augsni. Histerosalpingogrāfija ir diagnostikas metode, ko izpilda ginekologs, ievadot dzemdē NaCl un veicot ultrasonogrāfiju. Bez NaCl, tajā izmanto vienreiz lietojamu katetru un sterilius instrumentus, turklāt sieviete pati monitorā var sekot līdzi NaCl plūsmai. Izmeklējums ir vienkāršs, precīzs un efektīvs, jo NaCl tiek ievadīts ar spiedienu, tādējādi likvidējot sīkus saaugumus.
Olvadu caurlaidības traucējumus var izraisīt pārslimota gonoreja, hlamīdiju vai kādas citas infekcijas, ko paciente izslimojusi bez pazīmēm.
Lai veiktu izmeklējumu, nepieciešams ginekologa norīkojums un jāveic bakteoroloģiskie uzsējumi, lai nebūtu infekcijas.
USG bērniem (no 5 g.v.)
Ja ultrasonogrāfija nepieciešama mazajam pacientam, to veiks ārsti, kuri specializējušies bērnu ultrasonogrāfiskajos izmeklējumos.
Latgales medicīnas centra bērniem (no 5 g.v.) piedāvā veikt:
- vēdera dobuma sonogrāfiju;
- nieru un urīnceļu sonogrāfiju;
- vairogdziedzera sonogrāfiju.
Invazīvā USG
Vairogdziedzera punkcijas biopsija
Vairogdziedzera slimību diagnostikā dažkārt ir nepieciešama padziļināta citoloģiskā izmeklēšana šūnu līmenī, lai precīzi noteiktu, no kādiem audiem un šūnām sastāv vairogdziedzera mezgli. Ļaundabīgas pārmaiņas var izraisīt vēža attīstību, tāpēc šūnu citoloģiskajām analīzēm var būt izšķiroša nozīme pareizas diagnozes noteikšanā un tālākās ārstēšanas taktikas izvēlē. Lai iegūtu šūnu paraugus analīzēm, tiek veikta vairogdziedzera punkcijas biopsija. Vairogdziedzera punkcijas biopsiju veic ārsts procedūru kabinetā. Procedūras laikā pacients atrodas guļus stāvoklī uz muguras. Lai mazinātu diskomforta sajūtu, tiek veikta lokāla atsāpināšana, injicējot ādā, zemādā lidokaīnu. Pēc tam ārsts veic dūrienu ar tievu adatu vairogdziedzera mezglā, kontrolējot to ar ultraskaņas palīdzību. Ar šļirces palīdzību adatā tiek aspirētas šūnas, kas tiek nosūtītas uz laboratoriju. Vienā reizē tiek veikti vairāki dūrieni, lai iegūtu šūnas no dažādām mezgla vietām. Pēc punkcijas dūrienu vietai uzlīmē sterilu plāksteri.
Izmeklējuma rezultāti tiek saņemti aptuveni 5-10 darba dienu laikā. Ar rezultātiem tālāk jādodas pie ārsta, kas nosūtījis uz procedūru.
Atkarībā no mezgla īpatnībām un tā lieluma precīzai diagnozes noteikšanai dažkārt var būt nepietiekošs materiāla daudzums, tad punkcijas biopsiju atkārto vēlreiz.
Diagnostika bērniem
Ausu, kakla un deguna slimību diagnostika
Latgales medicīnas centra otolaringologs precīzi diagnosticē akūtas, hroniskas un recidivējošas ausu, kakla un deguna slimības. Iespējams veikt dažādus LOR orgānu izmeklējumus. Optiskā un digitālā dermatoskopija
Ar dermatoskopijas palīdzību iespējams izvērtēt dzimumzīmes un citus ādas veidojumus vai jaunveidojumus. Holtera monitorēšana (no 12 gadu vecuma)
24, 48. 72 stundu elektrokardiogrammas (EKG) reģistrācija. Šī metode palīdz ārstam novērtēt sirds ritma traucējumus. Metodi izmanto gan gados jauniem pacientiem, kuriem mēdz būt sūdzības par periodiski ātru pulsu, sportistiem, gan arī gados veciem pacientiem ar sirds slimību vēsturi. Pēdu diagnostika
Lai precīzi noteiktu diagnozi pēdu problēmām un pielāgotu atbilstošu ārstēšanu, svarīgi veikt atbilstošu diagnostiku – plantogrāfiju., kurus rezultātus pēc tam analīzē tehniskais ortopēds. USG bērniem (no 5 g.v.)
Ja ultrasonogrāfija nepieciešama mazajam pacientam, to veiks ārsti, kuri specializējušies bērnu ultrasonogrāfiskajos izmeklējumos. Latgales medicīnas centra bērniem (no 5 g.v.) piedāvā veikt:
- vēdera dobuma sonogrāfiju;
- nieru un urīnceļu sonogrāfiju;
- vairogdziedzera sonogrāfiju.
Funkcionāla diagnostika
Ārējās elpošanas funkciju diagnostika (spirogrāfija)
Spirogrāfija - ārējās elpošanas funkciju noteikšana, izmantojot spirogrāfu. Šī skrīninga diagnostikas metode palīdz noteikt plaušu tilpumu, gaisa plūsmas ātrumu elpceļos, kā arī pielieto diagnozes precizēšanai hronisku plaušu slimību gadījumā. Spirogrāfiju veic pacientiem, kuriem ir hronisks bronhīts, bronhiālā astma (BA), pneimokonioze, plaušu policistozes. Ar spirogrāfiju var spriest par objektīvu plaušu nepietiekamību. Spirogrāfija palīdz apstiprināt diagnozi un nosaka slimības smagumu. Spirogrāfijas laikā aparāts pieraksta plaušu minimālo tilpumu, minimālo skābekļa patēriņu, vitālo kapacitāti. Elektrokardiogramma (EKG)
Šo izmeklēšanas metodi visbiežāk veic pacientiem ar sāpēm krūtīs, ar sirds- asinsvadu slimībām, ar aizdomām par sirds saslimšanu. EKG tiek veikta arī pacientiem ar aizdomām par sirds ritma traucējumiem, palielinātu asinsspiedienu un sirds mazspēju. Slēdziena saņemšanas laiks:
- diagnostikas aparatūras izdruka (uzreiz pēc izmeklējuma);
- diagnostikas aparatūras izdruka ar kardiologa aprakstu (48 stundu laikā).
Holtera monitorēšana (24, 48, 72 stundu)
Elektrokardiogrammas pieraksts 24, 48, 72 stundu garumā. Uz pacienta krūšu kurvja tiek izvietoti vienreizlietojamie elektrodi. Pie tiem pievieno iekārtu. Izmeklējums notiek ambulatori, pacients turpina ierasto dzīves ritmu, nemainot slodzi. Pēc 24, 48 vai 72 stundām (atkārībā no āsrta nozīmējuma) ierīce tiek noņemta. Holtera metodes lietošana ļauj informatīvi augstvērtīgi novērtēt pacienta sirds darbību ikdienas apstākļos.
Kardiotokogrāfija (KTG)
Kardiotokogrāfija (KTG) - augļa stāvokļa, sirdsdarbības izvērtēšana grūtniecības laikā un priekšlaicīgu dzemdību prognozēšana. Pēdu slimību diagnostika
Plantogrāfija
Plantogrāfija ir pēdu izmeklēšanas metode, kas ļauj novērtēt pēdu noslogojumu, pēdas kustību patoloģijas, atbalsta laukumu.Plakanā pēda ir viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām. Ja cilvēkam ir plakanā pēda – tā tiek neadekvāti noslogota, un pēdas refleksu punkti dod nepareizu informāciju, kas var ietekmēt dažādas organisma funkcijas:
- pēdas deformācijas izraisa gaitas stereotipa izmaiņas, kas noved pie agrīnām deģeneratīvi—distrofiskām pārmaiņām mugurkaulā un sāpēm tajā;
- plakanā pēda var būt arī galvassāpju cēlonis;
- biežāk sastopamais plakanās pēdas iemesls ir iedzimts jeb ģenētisks saišu vājums;
- ja iepriekšējās paaudzēs ir bijušas šādas pēdas problēmas, ļoti iespējams, ka to pārmantos arī nākamās paaudzes.
- profesiju pārstāvjiem, kuriem lielāko dienas daļu jāpavada uz kājām—frizieriem, pavāriem, ķirurgiem, pārdevējiem, u.c.;
- bērniem un sportistiem, kuriem trenējoties ir pārāk liels pēdas noslogojums (pēdas saišu vājums, sāp kāju muskuļi, locītavas un ceļgali);
- bērniem, ja ir aizdomas par plakano pēdu vai arī ceļu un potīšu deformāciju — X vai O veida kājas;
- cukura diabēts ar pazeminātu jūtīgumu pēdās;
- nezināmas izcelsmes sāpes pēdās, kājās un mugurā;
- dedzinošas sajūtas pēdās, kā arī pēdu un kāju nogurums pie nelielas slodzes;
- dažāda veida pēdas deformācija (parādās kauliņi, āmurveida pirksti), kā arī noberzumi, tulznas, ādas sabiezējumi vai varžacis uz pēdām;
- pēc ceļa un gūžas endoprotezēšanas operācijām vai arī pēc traumām;
- sievietēm, kuras ikdienā valkā kurpes uz augstiem papēžiem;
- cilvēkiem ar liekā svara problēmām;
- grūtniecēm.